Korzyści z czytania książek

Czytanie książek daje szereg korzyści. Część z nich jest szczególnie przydatna w obecnych czasach, więc nie warto lekceważyć zalet dobrej literatury (a nawet tej nie najwyższych lotów). Wiele z tych zalet odkrywamy podczas czytania, o niektórych dowiadujemy się dopiero, gdy za nami jest określona ilość książek, ale są i takie, które dostrzegamy już po kilku minutach z książką. Oto te najważniejsze:

Niewątpliwą zaletą książek i to z gatunku tych, które zauważamy szybko jest relaks płynący z czasu spędzonego na lekturze. Może się to wydawać banałem, ale żyjemy w bardzo stresujących czasach i środowisku zdominowanym przez pośpiech i efektywność. Czasu na porządny, wartościowy odpoczynek jest coraz mniej. Nawet sen traktujemy jako naładowanie akumulatorów do pracy. Czasem szukamy odskoczni od pracy, czegoś co pozwoli zapomnieć - zdarza nam się uciekać w używki. A przecież książka zapewni nam właściwy relaks, wprowadzi nasz umysł na właściwe tory i stanowi idealne oderwanie się od codzienności. Poza tym pół godziny z książką można potraktować jako medytację - ma działanie terapeutyczne jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem.

Ponadto, książki sprawiają, że nasz umysł staje się bardziej elastyczny. Rozwijają kojarzenie faktów, wzbogacają słownictwo i rozwijają wyobraźnię. Poza tym stanowią także źródło wiedzy ogólnej i specjalistycznej. Osoby, które czytają zdają się być także bardziej obyte towarzysko, zawsze znajdą temat do rozmowy i postrzegane są jako bardziej interesujące. Nie czytając, w pewnym towarzystwie można łatwo stać się wyrzutkiem, bo osoby czytające bardzo łatwo rozpoznają tych, którzy nie sięgają po książkę (chociaż ci drudzy mogą tego nie zauważyć). Nieczytanie może zatem stanowić barierę podczas przyjęcia do wewnętrznego kręgu (i znów - możemy nigdy nie zorientować się, że taki krąg w ogóle istnieje). Literatura otwiera wiele drwi i możliwości.

Okazuje się, że chociaż dobrze jest przeczytać trochę klasyki, aby mieć o niej pojęcie, to wystarczy czytać to, co się lubi i umieć to uzasadnić. Osoby oczytane są przeważnie bardzo otwarte na innych miłośników literatury, więc zwolennik Dostojewskiego, Tołstoja i Hemingwaya dogada się z miłośnikiem Kinga, Tolkiena i Clarke'a. Samo zamiłowanie do słowa pisanego może ich połączyć.